4 października 2011

Co mówi o tobie twoja szminka?Trochę historii:

Jako moment narodzin szminki uznaje się rok 1883. Kiedy 1 maja 1883 roku otwarto w Amsterdamie Światową Wystawę, paryskie perfumerie zaprezentowały nowy rodzaj „farby do ust”. Opisywano ten kosmetyk  jako "Stylo d’Amour" (w wolnym tłumaczeniu: kredkę miłości). Świadkowie opisują ją jako kolorowy sztyft, zawinięty w papier, podobny wówczas do kiełbaski. :D

Faktycznie historia szminek czy farb do ust sięga wiele tysięcy lat wstecz, kojarząc się raczej z grzesznym wizerunkiem kobiety. Starożytna królowa Nefretete w 1340 roku p.n.e. również korzystała w swojej piękności z pomocy kosmetyków, do których oczywiście należała szminka. W starożytnej Grecji uszminkowane usta były znakiem rozpoznawczym, przypisanym damom z półświatka. Angielska królowa Elżbieta I z kolei  podkreślała  ekscentrycznym makijażem swój status nieskalanej dziewicy. Jedna ze spadkobierczyń jej tronu, królowa Wiktoria 300 lat później przywróciła w purytańskiej Anglii malowanym ustom niechlubny wizerunek. Od lat dwudziestych XX wieku szminka dzięki gwiazdom filmu niemego i koncernom kosmetycznym trafiła na salony. Dziś, jak podaje Sueddetsche Zeitung za badaniami organizacji firm kosmetycznych, tylko w Niemczech 16 milionów kobiet od 14 do 64 lat codziennie używa szminki lub innych kosmetyków upiększających do ust. Do najbardziej pożądanych kolorów należą wyraziste czerwienie ale zaraz po nich, wg niemieckich danych, są bezbarwne lub przeźroczyste pomadki i błyszczyki. Po nich kobiety wybierają wyraźne brązy i beże. 


Jaki kolor wybierasz? 

Ostrość czerwieni
Jeśli często wybierasz ten odcień pomadki, to jesteś kobietą, świadomą swojej atrakcyjności i pragniesz jeszcze bardziej ją eksponować. Ważne jest dla Ciebie, by na co dzień czuć się seksownie i uwodzicielsko. Jesteś pewną siebie kobietą bądź chcesz za taką uchodzić.
Energetyzujący fiolet
Charakteryzujesz się skłonnością do podejmowania ryzykownych przedsięwzięć. Twoja maksyma to, „Jeśli nie spróbujesz, to się nie przekonasz”, ale potrafisz jasno oceniać sytuację i wiesz, gdzie leży granica. Zdecydowana i przebojowa, nastawiona na działanie, nie wiesz, co to rutyna.
Optymistyczny róż
Optymistka, gotowa do niesienia pomocy innym i zarażania pozytywną energią. Czy to nie dlatego, że Twoje życie seksualne jest nad wyraz udane i bujne? Jeśli się zgadza, to dlatego, że fantazji Ci nie brakuje.
Nieśmiały błyszczyk lub bezbarwna pomadka
Z reguły jesteś nieśmiała i nie zależy Ci by wyróżniać się z tłumu. Z drugiej strony po prostu cenisz sobie naturalność, a pomadki używasz w celu pielęgnacji ust. Prowadzisz zdrowy tryb życia i zwracasz uwagę na strój. Poprzez staranne dobieranie ubrań, starasz się ukryć zbyt niską samoocenę.
Uwodzicielski brąz
Wiesz jak rozkochać w sobie mężczyznę. Tajemniczość i zmysłowość to Twoja taktyka na uwodzenie. Czasem wręcz sprawiasz wrażenie zdystansowanej, co powoduje dezorientację płci przeciwnej. Niełatwo nawiązujesz przyjaźnie, co wynika z Twojej skomplikowanej osobowości.


Co mówi o tobie kształt twojej pomadki?
Pomadka ostra, przypominająca ołówek
Wydajesz się zdystansowana, niełatwo nawiązujesz kontakty z ludźmi, choć cenisz sobie ich towarzystwo.
Jesteś ideałem żony i gospodyni domowej: oszczędna, uporządkowana i dokładna. Prawdziwa bogini domowego ogniska! Choć niekiedy upierasz się przy drobiazgach, na ogół żyje się z tobą przyjemnie i w harmonii. Chętnie poświęcasz się rodzinie i dobrze radzisz sobie z zarządzaniem domem. Uwaga: masz skłonność do przesady. Zaleta? Twój urok działa na mężczyzn! I zawsze wiesz, gdzie leży twoja szminka!
Pomadka idealnie płaska i prosta
Stuprocentowa optymistka! Umiesz cieszyć się życiem, jesteś bezpośrednia i prostolinijna. Uwielbiasz dzieci, nie tylko swoje. Nie każdemu podoba się, że zawsze mówisz prawdę prosto w oczy. Jesteś aktywna, wyróżniasz się niezawodnością i szybkością reakcji. Trudno cię zaskoczyć. Dużą wagę przywiązujesz do swojego wyglądu, ale nie jesteś egoistką. Można na tobie polegać! Mimo skrupulatności, szybko podejmujesz decyzje i chętnie mierzysz się z wyzwaniami, jakie przynosi los. W torebce masz zawsze szminki w kilku odcieniach.
Pomadka o niezmienionym kształcie
Wielka marzycielka! Jesteś przedsiębiorcza, choć czasem bujasz w obłokach. Masz mnóstwo wielkich planów, ktore często zostają tylko na papierze. Jesteś wyrozumiała dla bliskich przyjaciółek, ale wolisz męskie towarzystwo i uwielbiasz być w centrum uwagi. Jesteś bardzo pewna siebie, lubisz eksperymentować. Zawsze jednak przestrzegasz zasad i jesteś dobrze zorganizowana.
Pomadka równomiernie ścięta po obu stronach
Jesteś praktyczna, nie przywiązujesz wagi do zbędnych drobiazgów. Wiesz, czego chcesz i czego ci brakuje. Jesteś energiczna, rozmowna, czasem nawet gadatliwa. Budzisz powszechną sympatię, choć zdarza ci się być egoistką. Nadrabiasz to jednak lojalnością wobec bliskich i radością życia, którą potrafisz zarazić innych. Twoja szminka musi być odporna na pocałunki.
Pomadka z zaokrąglonym końcem
Jesteś prawdziwą lwicą salonową! Umiesz walczyć o swoje prawa i nie znosisz niedbalstwa, ale ludzie lubią cię za pogodny i spokojny charakter. Jesteś przyjazna i hojna. Nieobce ci romantyczne wzruszenia, choć nie lubisz taniego sentymentalizmu. Można od ciebie pożyczyć pomadkę (choć to zły zwyczaj).
Pomadka z końcem skośnym i wklęsłym
Jesteś osobą z bogatą wyobraźnią i skłonnością do sentymentalnych romansów. Szybko zachwycasz się nowinkami i zawsze otacza cię grono znajomych. Nie wyobrażasz sobie życia bez towarzystwa. Masz mnóstwo zainteresowań, jesteś kreatywna – artystyczna dusza. Nigdy nie brakuje ci energii.


Czy wiesz, że...

·         Kleopatra, najbardziej znana egipska królowa, używała karminowego proszku pozyskiwanego ze skruszonych żuków, który nadawał jej ustom żywy, czerwony odcień.
·         Szminka zyskała popularność w XVI w., dzięki brytyjskiej królowej Elżbiecie I i kobietom z jej dworu, które malowały swoje usta przy pomocy mieszaniny wosku pszczelego i siarczku rtęci.
·         Pierwsza szminka uwydatniająca usta pojawiła się na rynku w 1915 r.
·         Przeciętna kobieta zjada od 2-3 kg szminki w ciągu życia, poprzez oblizywanie ust. Teraz już wiesz dlaczego musisz ją znów nakładać tuż po jedzeniu!
·         W czasie Złotego Wieku Islamu, arabsko-andaluzyjski lekarz i chemik Abu al-Qasim al-Zahrawi (Abulcasis) stworzył twardą szminkę, która składała się z perfum i innych składników wyciskanych w formach. Opisał ten proces w swojej encyklopedii medycyny i chirurgii „Al.-Tasrif”.
·         W 1770 roku, brytyjski parlament uchwalił akt pozwalający oskarżyć o bycie wiedźmami kobiety, które noszą szminkę.
·         Max Factor był artystą wśród osób, które tworzyły makijaże. To on wymyślił błyszczyk do ust w 1930.
·         Popularność szminki wzrosła w czasie drugiej wojny światowej dzięki wpływowi przemysłu filmowego.
·         W 1950 roku amerykańska chemiczka Hazel Bishop stworzyła pierwszą szminkę długo utrzymującą się na ustach, która nie rozmazuje się podczas pocałunku.


Źródła: 


2 komentarze:

  1. Bardzo ciekawa notka, nawet nie wiedziałam, ze zwykła szminka tak wiele może o nas powiedzieć :)

    OdpowiedzUsuń
  2. hmmm... tylko jeden komentarz? a post taki ciekawy!

    OdpowiedzUsuń