Dziś kilka słów o kremach. Kremy to produkty, które stanowią ważny składnik naszej pielęgnacji, mają za zadanie min. ochronę twarzy przed czynnikami zewnętrznymi, nawilżanie, odżywianie, a w nocy regenerację skóry.
http://luxclub.pl/
W tym momencie przemysł kosmetyczny jest tak ogromny, że naprawdę trudno znaleźć produkt dla nas najlepszy. Z każdej strony atakują nas reklamy, na których widać panie z idealnymi cerami, które w rzeczywistości są częściej dziełem grafików komputerowych, niż owych kremów. Warto więc przy zakupie nie skupiać się wyłącznie na popularności danego kosmetyku, czy jego opakowaniu, a zwrócić raczej uwagę na skład produktu.
Kilka wskazówek.
Przed zakupem sprecyzuj cel. Naprawdę rzadko zdarza się, że produkty typu 2w1, 3w1, 5w1 sprawdzają się, dlatego jeśli krem ma redukować zaczerwienienie, wzmacniać naczynka, likwidować zmarszczki, chronić przed słońcem, nawilżać itd. raczej nie będzie tak naprawdę robić niczego. Produkt najlepiej dopasować jest do warunków, w jakich przebywasz oraz do rodzaju cery.
Określenie rodzaju cery to bardzo ważny punkt. Cztery główne rodzaje cery to sucha, mieszana, tłusta oraz normalna. Do tego dochodzi też cera wrażliwa. Typ cery może zmieniać się wraz z wiekiem, zmiana może wynikać również np. z zaburzeń hormonalnych. Przed zakupem warto zapoznać się z informacjami na temat naszego typu skóry i dowiedzieć się, co będzie dla niej najlepsze.
http://trendz.pl
Jeśli chodzi o sam skład, to powinniśmy szukać w nim min. antyoksydantów.
Antyoksydanty inaczej przeciwutleniacze to substancje pochodzenia syntetycznego, bądź naturalnego, których zadaniem jest działanie przeciw utleniaczom, czyli wolnym rodnikom.
Antyoksydanty to min. witamina C i wiatamina E.
Witamina C (Ascorbic Acid) oraz jej pochodne (Ascorbyl, Ascorbate, Magnesium Ascorbyl Phosphate, Sodium Ascorbyl Phospate) ujednolicają koloryt skóry, rozjaśniają plamy pigmentacyjne oraz symulują produkcję kolagenu. W środowisku wodnym wit. C jest bardzo nietrwała, więc ciężko znaleźć skuteczne preparaty, które ją zawierają. Większość zawiera bezwodne zawiesiny kwasy askorbinowego w silikonach lub innych emolientach. W gotowym produkcie stężenie wit. C poniżej 5% będzie dawało mało spektakularne efekty, dlatego, jeśli w składzie kremu witaminę C znajdujemy dopiero na końcu nie ma co liczyć na jej działanie. Im dalej w INCI znajdujemy jakiś składnik tym mniejsze jest jego stężenie.
Witamina E (Tocopherol) i jej pochodne z których najpopularniejsza jest pochodna estrowa, czyli Tocopheryl Acetate biorą udział w wielu procesach skórnych. Odpowiadają za nawilżenie cery oraz jej regenerację, dlatego zalecane są głównie do cer odwodnionych, uszkodzonych działaniem czynników zewnętrznych.
Innymi przeciwutleniaczami są: witamina A (Retinol) i jej pochodne, czyli octan retinu (Retinyl Acetate), palmitynian retinu (Retinyl Palmitate), propional retinu (Retinyl Propionate), witamina B3 (PP)- Niacinamide, kwas alfa liponowy, kwas feluronowy, koenzym Q10 i wiele innych. Również ekstrakty roślinne mogą mieć działanie antyoksydacyjne np. ekstrakt z czarnego bzu (Sambucus nigra), ekstrakt z białej i zielonej herbaty (Camellia sinensis), ginkgo (Ginkgo Biloba).
Poza antyoksydantami w składach kremów możemy również szukać składników łagodzących, których zadaniem jest łagodzenie zaczerwienień, podrażnień. Często używane są w kremach przeznaczonych do skóry wrażliwej. Do takich składników należy min.:
pantenol (Panthenol)- prowitamina B5, działa łagodząco, nawilżająco, regeneracyjnie, działa dobrze również na włosy,
alantoina (Allantoin)- działa kojąco, łagodząco, przyspiesza gojenie, jeden ze składników czynnych zawartych w wyciągu z żywokostu lekarskiego,
ekstrakt z arniki górskiej (Arnika Montana)- działanie gojące i przeciwzapalne,
ekstrakt z nagietka (Calendula Officinalis)- działanie przeciwzapalne, gojące, antybakteryjne.
http://www.clivir.com
Warto również zwrócić uwagę na humektanty, czyli substancje higroskopijne, które posiadają zdolność do zatrzymywania wody w skórze. Do humektantów zaliczyć możemy np.:
glicerynę (Glycerin)- nawilżanie, umożliwia penetracją składników aktywnych przez skórę. Otrzymywana jest z tłuszczów roślinnych i zwierzęcych.
mocznik (Urea)- w stężeniu do 10% jest higroskopijny, powyżej 10% ma właściwości złuszczające. Może działać łagodząco, uśmierzająco, przeciwbakteryjnie, nawilżająco.
kwas hialuronowy (Hyaluronic Acid)- tworzy warstwę ochronną na skórze, wypełnia zmarszczki, zapobiega utracie wody, poprawia elastyczność i jędrność skóry, wspomaga tworzenie kolagenu, silnie higroskopijny.
żel aloesowy (Aloe Vera, Aloe Barbadensis)- nawilża, ma działanie łagodzące, przeciwzapalne. Poprawia mikrokrążenie w obrębie skóry, chroni przed szkodliwym działaniem promieni UV, używany również w pielęgnacji włosów.
miód (Mel) i mleczko pszczele (Propolis)- nawilżają, łagodzą, miód działa również antybakteryjnie.
Jak widać są setki substancji, które mogą być użyte w kremie. Zamiast ślepo ufać reklamom należy zastanowić się, czego potrzebuje nasz skóra i przyjrzeć składowi kosmetyku. Warto również nadmienić, że nie tylko kremy z najwyższej półki cenowej są skuteczne. Równie dobre mogą być znacznie tańsze produkty.
Szeroki wybór kremów i innych produktów do pielęgnacji znajdziecie np. tu: http://www.iperfumy.pl/kosmetyka/kosmetyki-do-twarzy/.
Zwracacie uwagę na skład kosmetyku, czy dajecie się skusić reklamom? Jaki krem jest waszym ulubionym?
ostatnio zdecydowanie przed zakupem, czytam opinie, sprawdzam skład, a dopiero potem kupuję
OdpowiedzUsuń:)
no i super :)
UsuńWyszło Ci kompendium wiedzy :)
OdpowiedzUsuńto nie wszystko, informacji na ten temat jest mnóstwo :)
UsuńPomyśleć , że kiedyś był tylko Nivea ;D Ja już mam swojego faworyta na dzień, czyli Vichy Aqualia Antiox i każda zmiana powoduje, że szybko do niego wracam :]
OdpowiedzUsuńnivea to klasyk:D
UsuńOstatnio miałam ten temat poruszany na zajęciach :)
OdpowiedzUsuń